Tartus algasid 4.Tartu Linna Talvised karikavõistlused BMX krossis.

24.11.2014

Sel nädalavahetusel algasid juba 4.Tartu Linna Talvised karikavõistlused BMX krossis. Lisaks Tartu rattaklubidele olid kohale sõitnud ratturid veel Viljandist, Jõgevalt, Valmierast ja Madonast. Sõitjaid oli arvukalt ja Veiko Tammiste juhtimisel tehtud rajamuudatused said ka sõitjatelt kiitvaid hinnanguid. Võistluse formaat sarnanes eelmise aasta võistlusele, muudatused tehti ainult eelsõitude osas. Traditsiooniliselt toimusid esimesel päeval ajasõidud, mille alusel koostati teise päeva stardigrupid.

Võistlust alustati kõige nooremate ratturitega ja tüdrukute G6 vanuseklassis oli ainsaks sõitjaks Helena Alide Ojasild Tartu Velost. Alles 6- aastane tüdruk sai raja läbimisega suurepäraselt hakkama ja pälvis sellega ka publiku aplausi. Poiste B6 vanuseklassis oli rajal Tanel Leoki noorim, veel 4- aastane poeg Travis. Kahjuks noor võidusõitja ajasõitudest kaugemale ei jõudnudki, sest pärast võistlust kodus mängides murdis käe ja põhivõistlusele tulla ei saanudki. Eks jäävad tema võidud siis veel tulevikku.

Poiste B7-8 vanuseklassis (pildil) käis juba tõsine heitlus. Favoriidiks oli siin ajasõitude parim, Ats Joosep Angerpikk Tartu Velost. Kohasõitudes pidi Ats aga alla vanduma oma klubikaaslasele, Sebastian Leokile ja talle jäi I etapilt kokkuvõttes teine koht. Võitjaks I etapil siis Sebastian Leok. Kolmas oli selles vanuseklassis Oskar Lehto TÜASK-ist.

Poiste B9-10 vanuseklassis olid kohal väga tugevad Läti ratturid Valmierast. Ajasõidus näitaski parimat aega Valmiera poiss, Ralfs Fridvalds, kes oli ka kohasõitudes parim ja võitis esimese etapi. Teise aja sai ajasõitudes Tõnis Mugra Tartu Velost, finišeeris ka kohasõitudes teisena, sai aga kohtunike poolt karistuse rajajoonele sõitmise eest ja sellega seoses taandus etapil kolmandale kohale. Teisele kohale tõusis selle intsidendi tõttu teine Valmierast pärit rattapoiss, Gustavs Karlis Jurevics.

Tüdrukute G11-12 vanuseklassis olid meie lootused kõrged seoses andeka noore ratturi, Miina Ojasilla osalemisega. Miina on näidanud häid sõite juba suvistel võistlustel ja poolehoidjad ei pidanud ka seekord pettuma. Miina võitis nii ajasõidu, kui ka kohasõidu ja saavutas kindla esikoha karikasarja I etapil. Pisut nukram lugu oli teise Tartu Velo ratturi Mirjam Rauniga. Nimelt polnud tema vanuseklassis piisavalt rattureid, et vanuseklass avada ja selle tõttu pidi ta selle võistluse sõitma üks vanuseklass vanemate ratturitega. Ajasõitudes saavutas Mirjam küll tubli teise koha, taandus aga kohasõitudes vanemate kolleegide järel 6. kohale. Teise koha saavutas sellel etapil Anni Annamaa Rein Taaramäe Rattaklubist, kolmas oli Elina Tasane Viljandi Rattaklubist.

Arvukaimaks võistlusklassiks I etapil osutus poiste B11-12 vanuseklass, kus konkurents kõige tihedam. Oma head taset näitas siin Madis Mihkels TÜASK-ist, kes võitis kõik eelsõidud ja oli kindlalt parim ka finaalis. Teine koht sellelt etapilt rändas Lätimaale ja selle saavutas Rihards Janis Liepins Talava rattaklubist. Kolmas oli selles vanuseklassis Remi Soo TÜASK-ist.

Tüdrukute G13-14 vanuseklass liideti samuti klass kõrgema vanuseklassiga ja sellega seoses jagati kohad välja vanuseklassis G15-16. See aga ei häirinud nooremaid rattureid, kes võtsid ka selles vanuseklassis kaks kõrgeimat kohta. Esikoht Kristel Sandra Soonikule ja teine koht Ilona Tasasele kes mõlemad kuuluvad Viljandi Rattaklubisse. Kolmas koht selles vanuseklassis kuulus Kersti Johanna Ojasillale TÜASK-ist.

Väga arvukaks vanuseklassiks oli ka poiste B13-14. Ka selles vanuseklassis osales väga tugev Läti rattur, mis aga ei häirinud kodurajal esinenud Tartu Velo ratturit, Karl Lausingut. Karl võttis esikoha nii ajasõidus, kui ka kohasõitudes ja saavutas kindla esikoha I etapil. Teine koht selles vanuseklassis kuulus Niks Verebsile Madona rattaklubist, kolmas oli Toomas Vool Viljandi Rattaklubist.

Poiste B15-16 vanuseklassis oli poiste tase ehk kõige ühtlasem ja võitjana tuli siit välja Ants Verliin TÜASK-ist. Teine koht kuulus Joosep Sankmannile Viljandi Rattaklubist ja kolmas koht Randar Saarele Vooremaa Centrum/Rattabaas rattaklubist.

Kiireim seltskond Eestis sellel spordialal on kolinud järgnevaks hooajaks meesjuunioride vanuseklassi. Publik ei pidanud taas pettuma, sest ka uuendatud rajal näitas Ardo Oks rekordilähedast aega ja väga head rattavalitsemist ning tema sõitu oli nauditav vaadata. Ardo võitis nii ajasõidu, kui oli kindlalt parim ka kohasõitudes ja saavutas I etapil esikoha. Teise aja saavutas ajasõitudes Siim Lepik, pidi kohasõitude finaalis aga rattapurunemise tõttu loovutama selle koha oma klubikaaslasele, Karl-Mattias Võsole, mõlemad TÜASK-ist. Teine koht etapilt siis Karl-Mattias Võsole ja kolmas Siim Lepikule.

Naiste Eliitklassis on samuti tase väga ühtlane ja ajasõitude erinevused olid vaid sajandiksekundites. Kuna selles vanuseklassis kindlat liidrit hetkel pole, siis see tõotas väga tasavägist finaali kohasõitudes ja nii see välja kujuneski. Võitjana väljus sellest Sirje Lepik TÜASK-ist, teine koht kuulus Ketlin Tekkelile Freedowni rattaklubist ja kolmas Ivika Laineveele Vooremaa Centrum/Rattabaas rattaklubist.

Võistluspäeva lõpetasid Cruiser klassi ratturid. Võistlus tõotas tulla taas põnev, kuna ka selles võistlusklassis olid lätlased esindatud ja juunior, Ardo Oks tegi selles võistlusklassis oma debüüdi. Kõik see aga ei heidutanud Veiko Tammistet, kes on ehk ka meie staažikaim Cruiserisõitja. Veiko võttis võidu nii ajasõidus, kui kohasõidus ja saavutas esikoha I etapilt, Ardo Oks pidi selles vanuseklassis leppima teise kohaga, mõlemad on Tartu Velo ratturid. Oodatust nõrgema etteaste tegi tuntud Läti rattasõitja,Atis Verebs Madona rattaklubist. Oodatud konkurentsi ta seekord meie ratturitele küll ei osutanud, aga kolmas koht I etapilt on tõsiasi.

Kokku osales 4.Tartu Linna Talviste karikavõistluste I etapil 77 ratturit, 6 Eesti ja 3 Läti rattaklubist. Etapp oli igati kordaläinud ja sellega start talviseks karikasarjaks antud.

Järgmine etapp on kavas 13.-14. detsembril.