Tartu BMX krossirattur, Sten Tristan Raid saavutas Euroopa karikavõistluste etapil Prahas 3. koha!

23.05.2017

Eesti BMX krossiratturid osalesid Euroopa karikavõistluste etapil Prahas ja näitasid kõrget taset, sõideti välja meie BMX krossiajaloo parim tulemus, Tartu SK Velo rattur Sten Tristan Raid sõitis välja Euroopa karikavõistluste etapil kolmanda koha.

Eestist osales neil võistlustel 3 Tartu ratturit ja võistlusteks valmistuti korralikult. Eesti ratturid said enne võistlust rajal teha koguni 5 treeningut ja sellest oli ka kasu. Rada õpiti korralikult selgeks ja sõidu plaan tehti põhjaliku töö käigus. Ilmaolud küll võistluseks pisut muutusid ning tuli teha väiksed korrektuurid aga see meie ratturite sõidukiirust ei muutnud. Kohal olid erinevate vanuseklasside nii Maailma, kui Euroopa meistrid ja see andis võistlusele kaalu juurde. Meie noorematele ratturitele, Ruudi Lumistele ja Sten Tristan Raidile oli nii kõrge tasemega võistlusel osalemine esmakordne, Miina Ojasild osales küll juba mitmendat korda.

Esimesena läkski võistlustulle Ruudi Lumiste B8 vanuseklassis. Olles kahe jalaga maa peal ja teades võistluse taset, lootsime pääseda edasi kvalifikatsioonist ja kohe esimene start näitas, et see on ka võimalik, Ruudi finišeeris neljandana (edasi pääseb kvalifikatsioonist iga grupi neli parimat kolme sõidu kokkuvõttes, igas grupis kaheksa ratturit). Teine start tõi küll tagasilöögi, Ruudi blokeeriti korralikult ära ja ta jäi koguni kuuendaks, kolmas sõit seevastu tõi meile taas naeratuse näole, Ruudi lõpetas selle kolmandana. Sellega oli meie plaan õnnestunud, Ruudi Lumiste oli oma esimestel Euroopa karikavõistlustel poolfinaalis (16 parema hulgas). Poolfinaalis pidi Ruudi leppima küll seitsmenda kohaga aga debüüt oli suurepärane. Selle vanuseklassi võitja oli Deon Goorman Hollandist, teine Ralfs Domorackis Lätist ja kolmas Tobias Bleier Tšehhist.

Teisena oli meie ratturitest võistlustules Sten Tristan Raid B9 vanuseklassis. Sõidu koosseis taas esinduslik ja pinge suur. Stardinimekirja põhjal oli edasipääs väga suure küsimärgi all. Sten tegi küll nädal varem Läti Meistrivõistluste etapil Marupes väga korraliku sõidu ja tõusis pjedestaalile. Arvestades Läti ratturite väga kõrget taset, näitab see küll et sõiduvorm peab juba hea olema. See sai ka kinnitust, kui Sten finišeeris esimeses sõidus lausa teisena, teises kolmandana ja kolmanda võitis! Sellega oli Sten Tristan Raid samuti pääsenud kvalifikatsioonist edasi põhivõistlusele. Kuna Steni vanuseklassis oli sõitjaid rohkem, siis pääses Sten kõigepealt 1/4 finaali. Selle lõpetas Sten teise kohaga ja pääses edasi poolfinaali, poolfinaalis saavutas Sten taas teise koha ja ajalugu oli peaaegu tehtud - Eesti rattur oli finaalis! Edasi toimus midagi uskumatut, Sten läks finaali väga enesekindlalt ja tundmata oma nimekate vastaste suhtes mingit aukartust, võitles ennast välja pjedestaalile. Sellest hetkest oli meie krossiratturite parim tulemus vormistatud, Euroopa karikavõistluste kolmas koht  ja seda ületada on nüüd küll  väga raske. Võitis selle võistluse Cen Miha Sloveeniast, teise koha saavutas Venturini Terry Prantsusmaalt.

Kolmandana oli meie ratturitest stardis meile kõigile teada - tuntud krossirattur Miina Ojasild G13 - 14 vanuseklassis. Meie eelmise hooaja parim BMX krossirattur oli selleks võistluseks samuti korralikult valmistunud. Konkurents taas tipptasemel, kohal olid nii Maailmameister, kui teise koha omanik, lisaks hulgaliselt tipptegijaid erinevatest riikidest. Võistluse formaat Miinat ei hellitanud, nimelt võistles ta sellel võistlusel endast vähemalt aasta vanemate sõitjatega. Miina ründas esimeses stardis väga raevukalt oma vastaseid ja kaotas neljanda koha, mis oleks kvalifitseerumiseks olnud vajalik, väga napilt. Jägnevateks startideks Miina hoog kahjuks rauges, kohad viies, kuues ja seitsmes teda kvalifikatsioonist edasi ei viinud. Võitjad selles vanuseklassis olid väga nimekad: võitja Mia Christensen Taanist, teine koht Kjelle Poetsile Belgiast (Maailmameister) ja kolmas koht Michelle Wissingule Hollandist.

Teine võistluspäev algas meile suurte lootustega, sest esimese päeva tulemused olid suurepärased.

Esimesena meie ratturitest taas rajal Ruudi Lumiste. Ruudi näitas oma sõidus arengut ja kvalifikatsioonis tulemused veelgi paranesid. Eelsõitude kohad olid viies, kolmas ja neljas, mis viisid meie ratturi kindlalt poolfinaali. Poolfinaalis Ruudilt väga hea ja võitluslik sõit ning tasuks igati tubli kuues koht. Ruudi jaoks igati korralik debüüt suurvõistlustel, mis näitab head potentsiaali järgnevateks startideks. Kaks poolfinaalikohta suurvõistlusel on väga hea saavutus. Võitjad selles vanuseklassis olid Deon Goorman Hollanist ning teisel ja kolmandal kohtal olid kaksikvennad Lätst, Markuss ja Ralfs Domorackis.

Teises meile olulises sõidus juba favoriidi staatusesse tõusnud Sten Tristan Raid B9 vanuseklassis. Eelsõitudes läks algul kõik plaanipäraselt, esimese sõidu lõpetas Sten teisena. Teises sõidus läks Sten püüdma sõiduvõitu, finiširüseluses esikohale eelmise päeva võitja Cen Mihaga aga Sten kukkus ja sai sõidu eest viienda koha punktid. Kolmada sõidu tegi Sten aga kindlapeale ja tasuks teine koht, mis viis meie ratturi edasi 1/4 finaali. Järgmises sõidus saavutas Sten teise koha ning kindlustas sellega endale ka poolfinaalikoha. Poolfinaalis võitles Sten ennast samuti esikolmukusse, pidi aga üle elama kukkumise ja finaaliuks jäi sellega sellel sõidul suletuks. Tubli tulemus muidugi seegi, tahtmine aga muidugi suurem. Võitjad sellel sõidul olid: Venturini Terry Prantsusmaalt, teine koht Ralfs Spilale Lätist ja kolmas Xander Mavolwane Wrightile Suurbritanniast.

Miina Ojasild startis startis G13-14 vanuseklassi esimeses sõidus taas raevukalt, pidi aga leppima kuuenda kohaga ja järgmisteks sõitudeks enam motivatsiooni ei leidnud. Kohad kuues, seitsmes ja seitsmes teda loomulikult eelsõitudest edasi ei viinud. Võitjad selles vanuseklassis olid: Kjelle Poets Belgiast, teine koht Mia Christensenile Taanist ja kolmas Michelle Wissingule Hollandist.

Meie ratturite järgmine start on juba eeloleval nädalavahetusel, kui toimub järjekordne Läti Meistrivõistluste etapp Jelgavas. Koduradadel saab meie BMX krossiratturitele kaasa elada 3.- 4.06. Tallinnas, kui toimuvad Eesti Noorte Meistrivõistlused ja King of Tallinn. Tartu fännid näevad aga Tähtvere BMX krossirajal rahvusvahelist võistlust 17.- 17.06. kui toimub Eesti karikavõistluste I etapp ja Tartu Linna Meistrivõistlused.

Tagasi nimekirja