Eestlased võistlesid BMX krossi Euroopa Meistrivõistlustel.

20.07.2017

5 Eesti BMX krossiratturit võistlesid Prantsusmaal, Bordeaux BMX krossirajal, Euroopa Meistrivõistlustel BMX krossis. Võistlustele mindi suurte lootustega, sest Euroopa karikavõistlustel Prahas sõideti välja ju meie BMX krossiajaloo parimad tulemused - Sten Tristan Raid sõitis ennast kolmandaks, Ruudi Lumiste jõudis poolfinaali. Ettevalmistus sõiduks oli korralik, ilm küll pisut palav aga sellega saime ka hakkama.

Esimesena meie ratturitest oligi sõitmas Ruudi Lumiste B8 vanuseklassis. Ruudi sai kõigis oma eelsõitudes 2. koha ja pääses kindlalt veerandfinaali. Veerandfinaalist sõitis Ruudi 3. kohaga samuti ennast kindlalt edasi poolfinaali. See tulemus oli juba muljetavaldav ja kruvis lootused väga kõrgeks. Poolfinaalis tegi Ruudi parima stardi ja oli esimese sirge lõpuks parimal positsioonil, tegi aga sõiduvea, kaotas positsiooni ja sellega jäi finaaliuks seekord talle veel suletuks. Koht parima 16 ratturi hulgas Euroopa Meistrivõistlustel on aga samuti seni meie parimaks tulemuseks BMX krossis.

Loviisa Ly Puri jaoks, kes oli järgmisena võistlustules G9 vanuseklassis, olid need esimsed nii kõrgel tasemel võistlused ja kogemuste puudus andis siin kindlasti tunda. Eelsõitudes saavutas ta kõigil kolmel sõidul 7. koha ja see talle edasipääsu ei lubanud ning seekord pidi ta leppimagi ainult eelsõitudega. Potentsiaali on aga tüdrukul kõvasti ja see kogemus tuleb talle kindlasti edaspidi kasuks.

B9 vanuseklassis olid meie lootused aga suurimad, sest Sten Tristan Raid on ennast rahvusvahelisel tasemel sõitnud juba favoriidi staatusesse. Eelsõidud seda kinnitasidki, Sten võitis kaks esimest eelsõitu ja oli kolmandas 3. Kohal olid kõik selle vanuseklassi parimad ja võistlejate arv nii suur, et peale eelsõite tuli võistelda kaheksanikfinaalis. Siis juhtus aga midagi ennekuulmatut - ilm oli palav ja nagu ikka, kastetakse rada veega, et see ei tolmaks. Võistluste korraldamisega oli ametis hulgaliselt töötajaid ja ilmselt professionaalseid töötajaid piisavalt ei jätkunud, kuidas muidu selgitada seda, et üks rajakastjatest lasi enne finaale ühe viraaži veega märjaks. Teatavasti on märg asfald aga libe! Sten kinnitas oma head minekut ka seekord ja oli kaheksandikfinaali ka kindlalt juhtimas, jõudes aga eelpool mainitud viraaži, libises ratas alt ja nii tobedal põhjusel jäi noore ratturi sõit seekord pooleli. Samas viraažis toimus veel mitmeid kukkumisi libeduse tõttu, parimatelt positsioonidelt kukkus veel 3 lätlast ja mitmeid teisi võistlejaid. Eesti meeskond esitas selle kohta küll protesti, mis jäi seekord aga lahenduseta. Kahju!

G13 vanuseklassis startis meil juba suurte kogemustega Miina Ojasild, kes samuti teinud rahvusvahelistel sõitudel häid tulemusi. Eelmisel aastal krooniti Miina meie parimaks BMX krossiratturiks, sest tulemused Euroopa karikavõistlustel tegid samuti siis meie BMX krossiajalugu. Miina saavutas kahel Euroopa karikavõistluste etapil 10. koha. Konkurents G13 vanuseklassis on väga suur, eelsõitude võitja jõuab samuti alles veerandfinaali. Kuigi Miina sportlik vorm oli hea, ei õnnestunud mitmetel põhjustel tal seekord eelsõitudest kaugemale jõuda, kõigis eelsõitudes pidi ta leppima 7. kohaga, mis edasipääsu ei võimaldanud.

B15-16 vanuseklassis startis Eestist Karl Lausing. Karl on teinud läbi tugeva arengu ja kohad eelsõitudes kinnitasid seda. Karl sai kahes eelsõidus 3. koha ja ühes 2. koha, mis viisid ta ka kindlalt kaheksandikfinaali. Sealt edasi aga enam nii hästi ei läinud, 6. koht kahjuks edasipääsu ei võimaldanud ja sellega sai Karli sõit sellel võistlusel läbi.

Kokkuvõtteks võib meie ratturite esinemisega muidugi rahule jääda, sest meie ratturid on mitmes vanuseklassis kõge kõrgemas konkurentsis ja Eesti on BMX krossimaailmas ennast juba näidanud, mida kinnitavad ka lõppenud võistlused.

Tagasi nimekirja